Podpora řepky podrývá volnotržní zemědělství

04.05.2020

Každý rok, když vidím ty žluté lány, vede mě to k zamyšlení nad ochranou přírody. Nejsem farmář ani odborník na životní prostředí, ale jsem rozhodně pro ochranu přírody. Líbí se mi, když to jde dokonce řešit i tržně.

Rychlé závěry a zvlášť ty, které říkají "zakázat" "omezit" nebo "zregulovat" ve mně spustí určitý majáček obezřetnosti. Tím netvrdím, že by veškeré zákazy a regulace byly špatné. Pakliže se ale shodneme na tom, že třeba takový lékař by měl řešit nikoliv následky, ale příčinu, analogicky vyžadujme totéž od našich zákonodárců v rámci zlepšování životního prostředí či lépe - vyžadujme to od sebe sama. Určitě je dobré na tak citlivé téma, jako je ochrana životního prostředí, nahlížet hned z několika stran.

Dovolím si malou vsuvku - navzdory řádění oligarchů, kdy nejvýraznějším je koncern Agrofert - jsme překvapivě zemí s vysokým podílem ekofarem v EU a to celých 14,5% obdělávané půdy (zdroj svaz PRO-BIO 6/2019). To je dokonce víc než v sousedním Německu či Rakousku. To není vůbec špatné!

Celý článek na: https://soska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=750763