Okénko Svobodného zastupitele II.

13.10.2019

Milí sousedé,

naše obec má před námi možná největší investici vůbec. První výkop započal a startujeme s projektem kanalizace a čistírny odpadních vod. Česká republika má v rámci Evropské unie nejpřísnější požadavky na kvalitu vod. Opravdu je nutné zajistit zodpovědný způsob nakládání s odpadními vodami a stát se moderní obcí 21. století. Věřím, že společnými silami projekt uvedeme do zdárného konce. Osobně budu i nadále kontrolovat celý proces ze strany obce, aby nedošlo k žádnému pochybení.

Ti z vás, kteří jsou aktivní na sociálních sítích, si možná všimli, že jsem pro obyvatele Ladné vytvořil anketu, která se zabývala zpřísněním pravidel pro volný pohyb psů v oblasti kolem Jazérka. Drtivá většina reagovala negativně na větší omezení. Osobně se stavím proti rozšíření vyhlášky, která by nedovolovala nadále venčit psy bez vodítka v okolí rybníku. Opatření pouze vyžene pejskaře do revíru myslivců, což není vhodné. Ačkoliv vnímám problém, kdy spousty majitelů po svých mazlíčcích neuklízí, tak nemůžou být všichni trestáni plošně.

Na jednání zastupitelstva jsem navrhl zavést audiovizuální záznam jednání. Na webu obce by tedy byla zveřejněna zvuková nahrávka, kde by si ji mohl každý poslechnout, a to i zpětně. Bohužel z řad zastupitelů nebyl takový záměr podpořen. Domnívám se, že musíme vyjít občanům vstříc a pokud někdo nemůže z různých důvodů přijít na zasedání osobně, měl by si moct záznam pustit z pohodlí domova. Stejně tak by si mohl jednoduše pustit pouze tu část, která jej zajímá. Nedostal jsem sice zelenou, ale přesto jsem oslovil Úřad pro kontrolu osobních údajů, jelikož dle platného práva je možné, abych zasedání nahrál sám a zveřejnil ho po výmazu citlivých údajů. Počkám na stanovisko úřadu a případně budu záznamy pořizovat na vlastní náklady.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem zaměstnancům obce a osobám, které spolupracovali na pořádání letošního obecního plesu. Byla to opět pastva pro oči i uši, kterou nám mnozí mohou závidět. Kultura má u nás obecně velký prostor a život na obci rozhodně nespí. Za organizováním obdobných akcí stojí mnoho hodin práce, která není vždy vidět a všichni si zaslouží obrovské poděkování.

Nadále platí, že každý občan se na mě může obrátit o pomoc, radu či informaci, která ho zajímá. Chceme dlouhodobě budovat obecní úřad, který je vstřícný, komunikuje s občany a nabídne jim pomocnou ruku, když to budou potřebovat. Chceme jednat se všemi stejně dobře.

Marek Šoška,
zastupitel obce Ladná